Alusalu saavutas MK-sarja kokkuvõttes kõrge koha

Nädalavahetusel Minskis peetud kiiruisutamise maailma karikavõistluste sarja finaaletapil sai Saskia Alusalu ühisstardiga sõidus 10. koha. Oma karjääri edukaima hooaja lõpetas Eesti parim kiiruisutaja sel distantsil MK-võistluste sarjas kõrge 8. kohaga.

„Mul on väga hea meel, et otsustasin finaaletapil kaasa teha ja hooajale ilusa punkti panin,” tõdes Alusalu ka ise rahulolevalt. „Kokkuvõttes on see olnud kindlasti mu karjääri parim hooaeg.”

MK-sarja finaaletapil pääses starti 12 kiiruisutajat, hooaja varasemate etappide kokkuvõttes kaheksa parema hulgas olnud uisutajatest jäid Minski võistlusest kõrvale hiinlannad Dan Guo ja Dan Li. Pyeongchangi olümpial neljanda koha saanud Saskia Alusalu oli MK-sarjas kolme etapi järel 13. kohal.

Taktikamängus kulgenud sõidus tegi esimesed lahtirebimiskatsed hollandlanna Irene Schouten, kuid nii need kui ka kõik järgmised üritused ebaõnnestusid. Suurema osa distantsist võistlejaterivi esimeses pooles sõitnud Saskia Alusalu oli kõige aktiivsem kaheksanda ringi lõpus läbitud teise vahefiniši eel. Kuuenda ringi lõpetas ta liidrina, seitsmenda kolmandana.

Ilus punkt hooajale

Punkte püüdma läinud viieliikmelise grupi eesotsas teenis vahefinišis esikoha kogenud sakslanna Claudia Pechstein, talle järgnesid Marina Zujeva (Valgevene) ja Saskia Alusalu. Napilt jäi eestlannale alla karikasarjas neljandal kohal olnud taanlanna Elena Møller Rigas.

„Sõit kulges kummaliselt, sest üritamisi tehti palju. Üldiselt suutsin toimuvat algusest lõpuni kontrollida. Kripeldama jäi vaid vahefiniši eel viimase kurvi läbimine, mida ei suutnud tehniliselt kõige paremini teha,” rääkis Alusalu.

Viimast ringi alustas Alusalu kaheksaliikmelises juhtgrupis, kus kõige suuremat sprindikiirust näitasid Pyeongchangi olümpial poolfinaalis kukkunud Ayano Sato (Jaapan) ja Ivanie Blondin (Kanada). Kolmanda koha sai MK-sarja liider Francesca Lollobrigida (Itaalia). Saskia Alusalu ületas finišijoone kaheksandana, kuid vahefinišites kogutud punktide reastamise järel langes ühe punkti teeninud eestlanna kümnendaks.

Ühisstardiga sõidu arvestuses sai Saskia Alusalu MK-võistluste hooaja kokkuvõttes 104 punktiga kõrge kaheksanda koha. See on Eesti talisportlaste poolt olümpiatalvel MK-sarjade üldarvestuses saavutatud kohtadest ülekaalukalt parim tulemus. Neljalt etapilt teenis punkte 33 uisutajat, hooaja kokkuvõttes jõudsid esikolmikusse Francesca Lollobrigida 324, Ayano Sato 290 ja Ivanie Blondin 257 punktiga.

MK-punkte teenis Alusalu lõppenud hooajal ka 3000 ja 1500 meetri distantsil. 3000 meetris oli ta hooaja kokkuvõttes 20 punktiga 37. ja 1500 meetris 6 punktiga 44. Kokku jõudis neil distantsidel MK-punktideni vastavalt 55 ja 48 uisutajat ning esikoha pälvisid Antoinette de Jong (Holland) ja Miho Takagi (Jaapan).

Nullist edukamaks alaks

Eile õhtul Minskist koduteed alustanud Alusalu kinnitas, et on nüüd paar nädalat kodus, et hakata siis uueks hooajaks sihte  seadma. „Füüsiliselt ei ole ma üldse väsinud, võiksin treeningutega kohe alustada, kuid vaimselt olen natuke tühi. Kindlasti on sellele oma mõju avaldanud olümpiajärgne melu. Seda enam olen rahul sellega, mida Minskis veel saavutasin. Ja järelikult tegin väga õige otsuse, et ka viimasel etapil starti tulin.

Nüüd pean hakkama mõtlema uuele hooajale. Kellega koos harjutada, kuidas sponsoreid leida. Esimeste treeningutega alustan varsti.”

Kõiki kiiruisudistantse hõlmavas MK-sarja üldarvestuses läksid arvesse vaid etappidel viie parema hulka jõudmise eest saadud punktid. Kuuel etapil sõidetud 34 distantsil jõudis vähemalt korra nii kõrgele 44 naist, Saskia Alusalule andsid Calgary MK-etapil ühisstardiga sõidus neljanda koha eest saadud 60 punkti 36. koha.

MK-sarja üldvõitjaks tuli 1040 punktiga Miho Takagi, esikolmikusse jõudsid veel hollandlanna Marrit Leenstra (770) ja jaapanlanna Nao Kodaira (700).

Eesti kiiruisutamise taaslooja Väino Treimani sõnul võib lõppenud hooajast rääkida ainult ülivõrretes. „See oli väga edukas hooaeg, millest ei võinud unistadagi. Lootsime ühe uisutaja olümpiale jõudmist, kuid pääses kaks ja mõlemad esinesid hästi. Võib öelda, et kiiruisutamine tõusis sel talvel nullist Eesti edukaimaks talispordialaks.”

Treiman on seda meelt, et Saskia Alusalu kaheksas koht MK-võistluste kokkuvõttes on suur saavutus, mida teistel talialadel pole enam ammu õnnestunud korda saata.