Alo klaver jõudis tema kodukooli

<span lang=””>

“Ettevaatust! Ärge nii kiiresti liikuge!” “Hoidke pilli pisut paremale!” “Liigume ikka ühtlase tempoga!” Niisuguseid hõikeid võis teisipäeva keskpäeval kuulda Jõgeva muusikakooli ees, kui Ava Ekspressi töömehed suurest veokist Alo Mattiisenile kuulunud klaverit maha tõstsid.

Kuigi Alo klaver sai korda juba mullu novembri keskpaigaks, otsustati, et pill jõuab Jõgevale siis, kui selle hoidmiseks on kõik tingimused muusikakoolis loodud. Nüüd,  enne helilooja Alo Mattiiseni 50. sünniaastapäeva, on tema mälestuse jäädvustamiseks mõeldud muusikaloo klassiruumis remonditööd lõppenud. Seega polnud enam põhjust pilli Tallinnas Klaverimeistri töökojas hoida.

Klaveri saabumist olid tulnud tervitama Alo sõber ja klassivend Toomas Muru, Jõgeva muusikakooli töötajad ja teised klaveriklassi projekti toetajad. Klaveri transportimist ju iga päev ei näe. 

Vatitekkide sees

Kui pill oli uksest sisse toodud, hakati seda lahti pakkima. Klaver oli pakitud pehmetesse tekkidesse nagu beebi ning ka korralikult kilega kaetud. Klaveri korrastanud osaühingu Klaverimeister klaveritehnik-häälestaja Fred Proso ütles, et kui mattlakiga kaetud pillile pakkekile peale tõmmata, jääb sellest jälg, mida on väga raske või isegi võimatu eemaldada, sellepärast ka taoline pakend.

Jalad kruviti klaverile alla siis, kui servade alla olid pandud paksud vatiinitükid. Ferd Proso selgitas, et treitud klaverijalad on oma konstruktsioonilt veidi nõrgemad kui näiteks tänapäeva Estonia klaveritel, sellepärast peab pilli üsna ettevaatlikult liigutama.

Seejärel kruvis Proso klaverile külge pedaalid. Aloga koos bändides mänginud Aivar Mihkelson ütles, et Ivo Linna meenutuste järgi maganud ta Alo juures külas olles kord selle klaveri all. Kohe pakkus keegi naljamees välja, et öölaulupeo ajal võib klaverialust nüüd välja üürida. Vajadusel lubati koostada graafik.

Muusikakooli direktor Merike Katt tõi klaveritooli ning meister Fred Proso proovis kohe järele, kuidas pill häält teeb. Seejärel sai klaveril mõned noodid mängida ka Merike Katt.

Fred Prosol oli kaasas oma 15 kilo kaaluv tööriistakott ning ta asus muusikariista häälestama.  Enne Alo klaveriklassi avamist tuleb meister veel korra Jõgevale pilli üle vaatama.

Helilooja Alo Mattiisenile kuulunud, XIX sajandi lõpust pärit Zierold & CO kabinetklaver viidi Tallinna möödunud aasta 11. juunil. Meistrid tegid helilooja tütrele kuuluva, kuid Jõgeva muusikakoolile kümneks aastaks kasutada antud klaveri korda. Konstruktsioonilt on Alo Mattiisenile kuulunud Zierold & CO klaver oma aja kohta väga hea pill, samasuguseid baltisaksa meistrite valmistatud klavereid on meil säilinud veelgi.

Eestisse klaverimuuseumi rajanud helilooja Alo Põldmäe sõnul teeb selle klaveri haruldaseks seik, et tegemist on just Alo Mattiisenile kuulunud muusikariistaga. 

Saab aidata ka edaspidi

Mõtte luua Jõgeva muusikakooli Alo klaveriklass algatasid  Jõgeva linnavalitsuse, Betti Alveri muuseumi ja Jõgeva muusikakooli töötajad. Ettevõtmist toetasid paljud Alo Mattiiseni sõbrad ja tuttavad, tema loomingu austajad ja paljud teised lahked annetajad.

Alo klaveriklassi käekäigule, helilooja pärandi (nootide, käsikirjakoopiate, heli- ja videosalvestiste koopiate) jõudmisele klaveriklassi, samuti sellele, et klaveril püsiks tema eriline ja kaunis kõla, saab ka edaspidi kaasa aidata, kui teete annetuse Jõgeva Linnavalitsuse arvelduskontole 10102021772001 SEB Pank, lisades märksõnaks “Alo klaveriklass”.

Alo Mattiiseni 50. sünniaastapäev on tänavu 22. aprillil.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus